Blog > Komentarze do wpisu
Żywoty sławnych mężów - I: Majkul, król Ursusa

W Świętej Xiędze Parchów napisano:

Znawcy dziejów wśród Parchów utrzymują, że pierwszym królem państwa Ursus, które rozciąga się między starożytnym państwem Ururtu ze wschodu, zamieszkałym przez długonosych i płaskogłowych Paflagonów krajem Ketchuptu z zachodu, a rzeką Bora-Bora z północy i Ułan Bator z południa był Majkul.
On to dał początek przesławnej dynastii Majkulidów, która przez wieki władała zamglonymi stepami Kaukazu, a wywodziła się, jak powiedają, ze skalistych przylądków Klatchu, gdzie ongi za sprawą gromowładnego Dzeusa Skorodosa do niechlubnego poczęcia doszło. O ile wierzyć temu, co pisał Kakogambros-epik, ówczesny król Klatchu pochodzący z dynastii Mermnadów miał piękną żonę Prolepsis - do niej to właśnie zapałał żądzą trzewia wypalającą i nogi giętkimi czyniącą pod względem stawów kolanowych, których ponoć nie posiadają łosie, ale wszelcy ludzie jak najbardziej, Dzeus z przydomkiem Skorodos, którego lud ów czcił jako swojego.

Ten to zstąpił na ziemię postać tego* przepiórki przybierając i piękną Prolepsis uwiódł był w dzień słoneczny na łące, a wokół kwitły maki, krokusy, szarotki, goździki i lilie wodne, pawie oka i dzięcielina pała. Prolepsis zaś po 249 dniach powiła przepiórcze jajo, a z jaja tego po dniach 4 zrodziły się boskie bliźnięta - Edna i Majkul.

Gdy dowiedziała sie o tym wolooka Hera, gniew wielki na piersi jej opadł, a oczy mgłą czarną zawiści się zasnuły. Tedy oto zaczęła prześladować oboje boskich bliźniąt, a tak wielki był jej gniew, że matkę ich, Prolepsis, mrówki pożarły, a to** bliźniaki uciekać z karju tego musiały. Błąkając się po licznych krajach półwyspu, stepach, dolinach, polach uprawnych, działkach kleruchów, drogach municypalnych i pod względem mieszkańców niezbyt licznych miasteczkach, Edna i Majkul wielu cierpień doznali, na skutek których Majkul wychudł był pod względem ciała, Edna zaś do rozmiarów żuczka skurczyła się była. I ludzie, którzy byli tego świadkami, powiadają, że cierpieniom tym nie byłoby końca, gdyby nie dotarli do kraju Ursusu.

Tam bowiem znalazłszy się w gaju oliwnym nad brzegiem źródełka, upadli i ojca swego o pomoc błagać wspólnie pod względem głosu poczęli. On zaś modlitwy z wyżyn Olimpu wysłuchawszy i łzę nad losem swych nieszczęsnych potomków uroniwszy, a że żaden lepszy pomysł nie nawiedził jego boskiej trzewioczaszki, uczynił z nich jedno. W tym to stanie boskiej Jednii, o której wspomina także Arystoteles, znaleźli ich mieszkańcy tej krainy i widząc, że dwoma głosami z jednych ust do nich i do samych siebie przemawiają, poczuli w tym boską moc i wolę i Majkula królem swego państwa uczynili, a jego potomków od tego czasu zwykli zwać Majkulidami.

On zaś królem zostawszy, państwo do świetności doprowadził, budując jego potęgę na eksporcie marchewki do krajów ościennych. Tak oto według podań, opowieści, kronik, inskrypcji, papirusów, kamieni nagrobnych, grot i willi misteryjnych, zeznań świadków naocznych oraz komentarza pióra Lachmanna do krytycznego wydania dzieł zebranych Kakogambrosa-epika przedstawia się historia Majkula, króla Ursusa.

Tako rzecze Święta Xięga Parchów.


________________________
* w Świętym Języku Świętego Ludu Parchów, tak jak i w grece starożytnej, istnieje rodzajnik określony.
** w Świętym Języku Świętego Ludu Parchów, tak jak i w grece starożytnej, istnieje dualis.

wtorek, 18 października 2005, glottidzomenoi

Polecane wpisy

  • Epitome ad Coniurationem lexiconum

    W Świętej Xiędze Parchów napisano: Oto w rok przed drugim zaćmieniem Słońca odnaleziono w dalekim państwie Ketchuptu manuskrypt z urywkiem przesławnych Przygód

  • KATALOG WODZÓW RZYMSKICH

    W Świętej Xiędze Parchów napisano: Gdy cesarz rzymski Walerian, pogromca ludów barbarzyńskich i wszelkich stworzeń zamieszkujących lądy, morza, międzymorza i in

  • Krytyka tekstu

    W Świętej Xiędze Parchów napisano: Aparat krytyczny, który jest negatywnym aparatem krytycznym, nie jest dobrym aparatem krytycznym. Sama nazwa na to wskazuje.

Komentarze
Gość: klonarion, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/10/18 22:06:00
cos pieknego :D
-
2005/10/18 22:30:17
nic dodać, nic ująć, tylko więcej pisać! :D